Marta Ochman, Dzieje Żydów w Tarnowskich Górach, 2012

„Niniejsza publikacja jest pracą magisterską Pani Marty Ochman. Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki zdecydowała się, by zaproponować ją szerszemu odbiorcy gdyż doskonale wpisuje się w projekt „Tarnogórzanie dla pamięci”. Książka stanowi swoiste kompendium historycznych podań, dla których początkiem i końcem jest teren tarnogórskiego kirkutu. Daje świadectwo pamięci brzmienia imion i nazwisk tarnogórzan, których szczątki nie znalazły tam swojego spoczynku – tych których kości pochłonął ogień Holocaustu.

W tym znaczeniu ta książka staje się micwą – kamieniem położonym na krawędzi – właśnie taka była potrzebna; konieczna.”

Krzysztof Tomanek